פורטל יועצי קרקע

תהליך בדיקות קרקע

תוכן עניינים

תהליך בדיקות קרקע – איך זה מתנהל?

בדיקות קרקע הן בין השלבים הראשוניים ביותר, לקראת פרויקט בנייה. מטרת השלב הזה היא לקבל כמה שיותר מידע אודות מאפייני הקרקע המתוכננת לבנייה, כדי להיערך בהתאם וכדי למנוע ליקויים חמורים בבנייה. מי עושה בדיקות קרקע ואיך זה מתבצע? צוות פורטל יועצי קרקע, עם כל ההסברים.

מתי צריך לעשות תהליך בדיקת קרקע?

תוצאות בדיקת קרקע יכולות להשפיע באופן מהותי על ייעוד השטח, על ההיתרים לגבי השטח, על זמן העבודה הנדרשת, סוג הפעולות הנדרשות להכנת הקרקע ואף לביסוס נכון של המבנה. בתהליך בדיקת קרקע בודקים שלושה נושאים עיקריים:

  1. מה הן שכבות הקרקע המיועדת לבנייה?
  2. מה התכנון הקונסטרוקטיבי המומלץ בהתאם לקרקע המיועדת?
  3. האם קיים זיהום קרקע או מרכיבי קרקע בעיתיים העלולים להקשות על הבנייה?

את הנושאים החשובים הללו אפשר לאפיין לאחר שבודקים נתונים כמו אחוזי הלחות בקרקע, אוויר כלוא בקרקע, שכבות קרקע שונות, סוג אדמה ועוד. משום כך, בדיקות קרקע נחשבות חיוניות כאשר מדובר על מבנה גדול, כמו בניין מגורים, בניין ציבור, או בניין מסחר, אבל הן לא פחות חשובות כאשר מדובר על בניית בית פרטי למשל, כדי להבטיח שמשקל המבנה מתאים לסוג הקרקע, כדי להבטיח עומק נכון של היסודות, להתאים את התכנון במקרה של קרקע סלעית ובאופן כללי – כדי להימנע מהוצאה עצומה על תיקון ליקויים הנובעים בגלל שלא נעשו בדיקות קרקע על יועץ קרקע מוסמך. בנוסף, רשויות מקומיות שונות ברחבי הארץ מחייבות ביצוע בדיקות קרקע לפני תחילת בנייה.

איך עושים בדיקות קרקע?

כדי לבצע בדיקות קרקע צריך לקחת דגימות מעומק האדמה במגרש המיועד לבנייה בכל 1-2 מ' כדי לאפיין את השכבות ולראות את השינוי שחל בהם, באזורים שונים של המגרש, כדאי לבדוק את כל המאפיינים המוזכרים לעיל. הבדיקות נעשות במספר שלבים:

בחירת יועץ קרקע

יועץ קרקע הוא בעל המקצוע שמבצע את הבדיקה. עליו להיות מוסמך ומורשה לביצוע התפקיד, אך גם מנוסה דיו, אמין ומקצועי, כדי לספק לכם תוצאות שאפשר לבנות עליהן בית. לביצוע קידוח, יש לשכור גם את שירותיו של קבלן קידוח – לפי בחירת היועץ או לפי בחירתכם.

הצעת מחיר יועץ קרקע

בחירת יועץ תיעשה על ידי בחינת המלצות ובדיקת פרויקטים קודמים, אך גם בהתאם להצעת המחיר ומה היא כוללת: מספר קידוחים באדמה, עומק הקידוחים, פיקוח בשטח על איכות הקידוח (בעומק ובקוטר המבוקש, מספר קידוחים ועוד), הפקת דוח קרקע איכותי, אחריות מקצועית ועוד.

סקר קרקע מקדים

השלב הראשון בעבודת היועץ היא עריכת סקר מקדים. בשלב זה בודקים תיעודים היסטוריים לגבי הקרקע, כדי לבדוק בעלים קודמים, פרויקטים קודמים, היתכנות חומרים מסוכנים בקרקע ועוד.

בדיקת שטח

לאחר סקר מקדים בודקים את השכבות העליונות של הקרקע.

קידוחי ניסיון

מספר קידוחים נעשים על ידי קבלן קידוח, באמצעות כלים מתאימים לביצוע העבודה, אך גם למאפייני השטח. קידוחים אלה צריכים להיעשות בעומק של 12 מטרים, בהתאם לצרכי הקרקע. לרוב בפרויקט קטן, כמו בית פרטי, מבצעים שני קידוחים, אך אם מבצעים יותר קידוחים – ניתן לקבל תמונה מדויקת יותר של מצב הקרקע.

העברת דגימות למעבדה

לאחר הקידוחים, מתקבלות דגימות קרקע מהמגרש. אותן מעבירים למעבדה, שבודקת נתונים שונים כמו רמת חומציות הקרקע, רמת לחות בקרקע, התנגדות חשמלית, ריכוז פחמימנים ומתכות ועוד.

גילוי קרקע מזוהמת

אם מתגלה קרקע מזוהמת, יש לבצע תהליך טיהור קרקע לפני תחילת הבנייה.

כמה עולה תהליך בדיקות קרקע?

רגע לפני שמדברים על המחיר, צריך להבין כי מחיר סקר קרקע צפוי להשתנות בהתאם לגודל המגרש אותו בודקים, שכן מגרש גדול מצריך יותר קידוחים ולכן גם יותר בדיקות מעבדה ויותר עבודה. שנית, קרקע סלעית יותר קשה לחציבה לצורך ביצוע סקר והדבר עשוי להשתקף במחיר, אבל גם אם צריך לעשות יישור קרקע עם בובקט לפני הבדיקות, או להביא משאית מיוחדת כדי לשנע את מכשיר הקידוח לשטח וכן הלאה. לבסוף, עלויות יועץ קרקע משתנות, בהתאם לוותק שלו ,רמת מקצועיות, מגוון השירותים הכלולים בהצעת המחיר ועוד. לאחר כל האמור מעלה, בדיקות קרקע רגילות, למרגש המיועד לבניית בית פרטי, צריכות לנוע בין 3,500 – 5,000 ש"ח, כולל קידוחים, הפקת דוח, פיקוח ועוד.

תוספת עלויות לביצוע בדיקות קרקע   

מחיר בדיקות קרקע יכול לעלות בהתאם לתנאים הבאים:

  • מיקום גיאוגרפי של המגרש הנבדק
  •  אם מתוכנן גם מרתף, יש לקדוח לעומק רב יותר ולכן גם המחיר צפוי לעלות
  • במקרים מסוימים, גובים תשלום נוסף על שירותי פיקוח
  • רמת הביקוש לשירותי יועץ קרקע בתקופה בה פניתם אליו יכולה להשפיע על המחיר
  • ניתן להוזיל משמעותית עלויות אם בודקים כמה מגרשים באותו אזור
  • אם הבדיקות נעשות באזור שידוע כי הוא סלעי, כמו בית שמש, מודיעין, ירושלים וכן הלאה – לא נדרשת בדיקת קרקע מלאה, אלא בדיקה שטחית – עד עומק שכבת הסלע. במקרה כזה העלויות יהיו נמוכות יותר.

 

לסיכום, בדיקות קרקע הן שלב חיוני בהכנה לקראת בנייה. פורטל יועצי קרקע מבית המומחה לבנייה – אתר הבית לבונים ולמשפצים – עומד לרשותכם –  כדי לעזור לכם לבחור בעלי מקצוע אמינים ומקצועיים לביצוע בדיקות קרקע וגם כדי לקבל ייעוץ על התהליך הפרטי שלכם – השאירו טלפון ואנחנו מתחייבים להצעת המחיר הטובה ביותר בתוך 24 שעות! מוזמנים לקראו גם בנושא מה זה סקר ייעוץ קרקע

שיחת ייעוץ ללא עלות

Scroll to Top